  • S471M33Z5UR63K7R
S471M33Z5UR63K7R
advertisement
Manufacturer No:
S471M33Z5UR63K7R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-S471M33Z5UR63K7R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
S471M33Z5UR63K7R
Description:
S 470pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.335Dia 8.50mm -30°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
S471M33Z5UR63K7R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    S
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.335Dia 8.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Z5U
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    3000V 3kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Size Code
    3316
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    8.5mm
  • Width
    4mm