  • S502M75Z5UR83L0R
S502M75Z5UR83L0R
advertisement
Manufacturer No:
S502M75Z5UR83L0R
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-S502M75Z5UR83L0R
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
S502M75Z5UR83L0R
Description:
S 5000pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±20% Z5U -30°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Quantity:
In Stock : 7985
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
S502M75Z5UR83L0R
    Select All
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    3000V 3kV
  • Capacitance
    5000pF
  • Voltage - Rated DC
    3kV
  • Depth
    4mm
  • Lead Pitch
    10mm
  • Dielectric
    Z5U
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Thickness
    5.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S
  • Published
    2013
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    Z5U
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C