  • S6016RTP
S6016RTP
advertisement
Manufacturer No:
S6016RTP
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-S6016RTP
Package:
TO-220-3
Datasheet:
S6016RTP
Purchasing and Inquiry
S6016RTP Overview
Currents with RMS currents are defined as currents with an average strength, regardless of their direction, and they are measured by their RMS current (Irms).Repetitive peak off-state voltage is the maximum peak voltage allowed across the device, and the repetitive peak off-state voltage of this device is 600V. Electrical, electromagnetic, and electronic devices require a holding current (hypostatic) to remain in the 'ON' state, and the current may be 40mA.
S6016RTP Features
its RMS current (Irms) is 16A
the repetitive peak off-state voltage of this device is 600V
its current can be 40mA
S6016RTP Applications
There are a lot of Littelfuse Inc. S6016RTP applications of SCRs thyristors.
  • Battery charges
  • Wind mill
  • DC motor control and drives
  • Power converters
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Welders
  • Uninterruptable power supplies
  • Motor starters
  • Lighting control
  • Heat and temperature control
Step5Bar-code shipping tag
S6016RTP
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to S6016RTP.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • RMS Current (Irms)
    16A
  • Hold Current
    40mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    188A 225A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    30mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    16A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    600V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    10A
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    225 A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.6V
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    325V/us
  • Current - Off State (Max)
    10μA
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    600V