  • S89R5AAC1-120
S89R5AAC1-120
advertisement
Manufacturer No:
S89R5AAC1-120
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-S89R5AAC1-120
Package:
120
Datasheet:
S89R5AAC1-120
Description:
Industrial Relays 15A SPDT 120VAC .187 QC Term
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
S89R5AAC1-120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges, Panel, Plug-In
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    120
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    S89R
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 102 V
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating
    15A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Physical Dimension
    68.6mm x 50.8mm x 61.5mm
  • ELV
    Non-Compliant
  • Contact Voltage(DC)-Max
    125V
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    15A
  • Electrical Life
    10000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    Impulse
  • Coil Resistance
    260Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    15A@125VAC
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Coil Type
    Latching, Single Coil
  • Switching Voltage
    277VAC -Max
  • Coil Current
    75mA
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    15A@125VDC
  • Must Operate Voltage
    102VAC
  • Power Consumption
    9W
  • Coil Power
    9000mW
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    120V
  • Coil Insulation
    Class B
  • Height
    61.5mm
  • Length
    68.6mm
  • Width
    50.8mm