  • S9S12P32J0VFT
S9S12P32J0VFT
advertisement
Manufacturer No:
S9S12P32J0VFT
HK JDW NO:
318-S9S12P32J0VFT
Package:
48-TFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
32KB 32K x 8 FLASH 16-Bit Microcontroller HCS12 Series S9S12P32 5V 48-TFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 13887
Step5Bar-code shipping tag
S9S12P32J0VFT
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    48-TFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    HCS12
  • JESD-609 Code
    e3
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    S9S12P32
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    1.83.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.13V
  • Number of I/O
    34
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.72V~5.5V
  • Peripherals
    LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    16MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    CANbus, SCI, SPI
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 10x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    32768
  • EEPROM Size
    4K x 8
  • CPU Family
    CPU12
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • External Data Bus Width
    16
  • Height Seated (Max)
    1.05mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm