  • SA051C472MAA
SA051C472MAA
advertisement
Manufacturer No:
SA051C472MAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SA051C472MAA
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
SpinGuard® SA 4700pF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.091Diax0.118L 2.30mmx3.00mm -55°C~125°C Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
SA051C472MAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SpinGuard® SA
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.091Diax0.118L 2.30mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    4700pF
  • Lead Style
    Straight
  • Length
    2.9972mm