  • SA051C562KAC
SA051C562KAC
advertisement
Manufacturer No:
SA051C562KAC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SA051C562KAC
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
SpinGuard® SA 5600pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.091Diax0.118L 2.30mmx3.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
SA051C562KAC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    SpinGuard® SA
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.091Diax0.118L 2.30mmx3.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Style
    Straight
  • Diameter
    2.3mm
  • Length
    3mm