  • SA101C102KARC
SA101C102KARC
advertisement
Manufacturer No:
SA101C102KARC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SA101C102KARC
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
1nF Ceramic Capacitor 10% 20 ppm/°C Dipped
Quantity:
In Stock : 3303
Step5Bar-code shipping tag
SA101C102KARC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Dipped
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Axial
  • Temperature Coefficient
    20 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Length
    20mm
  • Dielectric
    X7R
  • Insulation Resistance
    1MOhm
  • Height
    4.32mm
  • Length
    4.318mm