  • SA102A1R0DAR
SA102A1R0DAR
advertisement
Manufacturer No:
SA102A1R0DAR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SA102A1R0DAR
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
1pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Axial
Step5Bar-code shipping tag
SA102A1R0DAR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Tape & Reel
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    25.4mm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Positive Tolerance
    50%
  • Negative Tolerance
    50%
  • Diameter
    2.54mm
  • Length
    4.32mm