  • SA102A560FAR
SA102A560FAR
advertisement
Manufacturer No:
SA102A560FAR
HK JDW NO:
66-SA102A560FAR
Description:
56pF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Axial
Step5Bar-code shipping tag
SA102A560FAR
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    56pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    25.4mm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Diameter
    2.54mm
  • Length
    4.32mm
  • Diameter - Inside
    445 μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    1%