  • SA120AHB0G
SA120AHB0G
advertisement
Manufacturer No:
SA120AHB0G
HK JDW NO:
799-SA120AHB0G
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
SA120AHB0G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SA120AHB0G
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-204AC (DO-15)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, SA
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    133V
  • Power - Peak Pulse
    500W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    2.7A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    193V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    120V