  • SA205C104KAA
SA205C104KAA
advertisement
Manufacturer No:
SA205C104KAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SA205C104KAA
Description:
SpinGuard® SA 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.100Diax0.260L 2.54mmx6.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
SA205C104KAA
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    Axial
  • Terminal Shape
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SpinGuard® SA
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.100Diax0.260L 2.54mmx6.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    no
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    25.4mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    445 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Diameter
    2.54mm