  • SA305C104KARC
SA305C104KARC
advertisement
Manufacturer No:
SA305C104KARC
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SA305C104KARC
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
SpinGuard® SA 0.1μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.150Diax0.290L 3.81mmx7.37mm -55°C~125°C Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
SA305C104KARC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    SpinGuard® SA
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.150Diax0.290L 3.81mmx7.37mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Dielectric
    X7R
  • Lead Style
    Straight
  • Length
    7.366mm