  • SA405C334MAA
SA405C334MAA
advertisement
Manufacturer No:
SA405C334MAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SA405C334MAA
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
SpinGuard® SA 0.33μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.150Diax0.400L 3.81mmx10.16mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
SA405C334MAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SpinGuard® SA
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.150Diax0.400L 3.81mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.33μF
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lead Style
    Straight
  • Diameter
    3.81mm
  • Length
    10.16mm