  • SB10150TA
SB10150TA
advertisement
Manufacturer No:
SB10150TA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-SB10150TA
Package:
DO-201AD, Axial
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.05V @ 10A -50°C~150°C 1mA @ 150V Tape & Box (TB) DO-201AD, Axial Through Hole
Quantity:
In Stock : 9661
Step5Bar-code shipping tag
SB10150TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-201AD, Axial
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.05V @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    -50°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    150V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A