  • SB2H90-E3/54
SB2H90-E3/54
advertisement
Manufacturer No:
SB2H90-E3/54
HK JDW NO:
884-SB2H90-E3/54
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
SB2H90-E3/54
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SB2H90-E3/54
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 90V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    790mV @ 2A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    2A
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    75A
  • Output Current-Max
    2A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    790mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    90V
  • Average Rectified Current
    2A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    15 ns
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    75A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    80A