  • SBAS40LT1G
SBAS40LT1G
advertisement
Manufacturer No:
SBAS40LT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SBAS40LT1G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
SBAS40LT1G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SBAS40LT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    BAS40
  • Pin Count
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    0.225W
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 25V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 40mA
  • Forward Current
    120mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    0.12A
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Current - Average Rectified (Io)
    120mA DC
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    120mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Capacitance @ Vr, F
    5pF @ 1V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    600mA
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    600mA
  • Height
    1.01mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.4mm