  • SBC1-1R5-292
SBC1-1R5-292
advertisement
Manufacturer No:
SBC1-1R5-292
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-SBC1-1R5-292
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
SBC1-1R5-292
Description:
SBC1-1R5-292 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 168
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SBC1-1R5-292
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    27 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -20°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SBC
  • Size / Dimension
    0.217Dia 5.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    2.9A
  • Shielding
    Unshielded
  • Inductance
    1.5μH
  • DC Resistance (DCR)
    30mOhm Max
  • Inductance Frequency - Test
    10kHz
  • Current - Saturation
    4A
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm