  • SBCHE610RJ
SBCHE610RJ
advertisement
Manufacturer No:
SBCHE610RJ
HK JDW NO:
792-SBCHE610RJ
Package:
Axial, Radial Formed
Datasheet:
SBCHE610RJ
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 10Ohm, Wirewound,
Quantity:
In Stock : 258
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
SBCHE610RJ
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Radial Formed
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Series
    SBC, CGS
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.315 x 0.276 Rectangularx1.496L 8.00mmx7.00mmx38.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    8.4V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    7W
  • Voltage - Rated DC
    8.4V
  • Max Power Dissipation
    7W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    7mm
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    7W
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Lead/Base Style
    Axial
  • Height
    7mm