  • SBR10100CTB-13
SBR10100CTB-13
advertisement
Manufacturer No:
SBR10100CTB-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SBR10100CTB-13
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SBR10100CTB-13
Purchasing and Inquiry
SBR10100CTB-13 Overview
Devices that have a forward voltage of 840mV will operate.An output voltage of 5A is the maximum it can handle.There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 10A.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 200μA.
SBR10100CTB-13 Features
840mV forward voltage
a maximum output voltage of 5A
a peak voltage of 200μA
a reverse voltage peak of 200μA
SBR10100CTB-13 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated SBR10100CTB-13 applications of rectifier diode array.
  • Battery chargers
  • Crowbar applications
  • General Rectification
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Rectifiers for UBS
  • Rectifier for drives applications
Step5Bar-code shipping tag
SBR10100CTB-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    2.012816mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    SBR®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SBR10100CT
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Super Barrier
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    840mV @ 5A
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    SUPER FAST SOFT RECOVERY
  • Forward Voltage
    840mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    5A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    200μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    80A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    80A
  • Natural Thermal Resistance
    6 °C/W
  • Height
    4.82mm
  • Length
    10.66mm
  • Width
    9.65mm