  • SBR10200CTB-13-G
SBR10200CTB-13-G
advertisement
Manufacturer No:
SBR10200CTB-13-G
HK JDW NO:
233-SBR10200CTB-13-G
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SBR10200CTB-13-G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SBR10200CTB-13-G
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
  • Weight
    2.012816mg
  • Published
    2010
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SBR10200CT
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    920mV @ 5A
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Application
    FAST SOFT RECOVERY
  • Forward Voltage
    920mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    5A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    20 ns
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    80A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    80A
  • Height
    4.82mm
  • Length
    10.66mm
  • Width
    9.65mm