  • SBR10U45SP5-13
SBR10U45SP5-13
advertisement
Manufacturer No:
SBR10U45SP5-13
HK JDW NO:
233-SBR10U45SP5-13
Package:
PowerDI™ 5
Datasheet:
SBR10U45SP5-13
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SBR10U45SP5-13
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F3
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    470mV @ 10A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    470mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Peak Reverse Current
    300μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    45V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    275A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    275A
  • Height
    1.15mm
  • Length
    4.05mm
  • Width
    5.45mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    PowerDI™ 5
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    95.991485mg
  • Published
    2012
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C