  • SBR12M120P5-13
SBR12M120P5-13
advertisement
Manufacturer No:
SBR12M120P5-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SBR12M120P5-13
Package:
PowerDI™ 5
Datasheet:
SBR12M120P5-13
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SBR12M120P5-13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    120V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    120V
  • Average Rectified Current
    12A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    300A
  • Reverse Current-Max
    200μA
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    PowerDI™ 5
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    SBR®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F3
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Super Barrier
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 120V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    830mV @ 12A