  • SBR12U120P5-13
SBR12U120P5-13
advertisement
Manufacturer No:
SBR12U120P5-13
HK JDW NO:
233-SBR12U120P5-13
Package:
PowerDI™ 5
Datasheet:
SBR12U120P5-13
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SBR12U120P5-13
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    PowerDI™ 5
  • Number of Pins
    5
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    SBR®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F3
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    250μA @ 120V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    800mV @ 12A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    12A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    800mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    120V
  • Average Rectified Current
    12A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    250μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    120V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    250A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    250A
  • Reverse Voltage (DC)
    100V