  • SBR3U40S1FQ-7
SBR3U40S1FQ-7
advertisement
Manufacturer No:
SBR3U40S1FQ-7
HK JDW NO:
233-SBR3U40S1FQ-7
Package:
SOD-123F
Datasheet:
SBR3U40S1FQ-7
Description:
Super Barrier Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 490mV @ 3A -65°C~150°C 180μA @ 40V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-123F Surface Mount
Quantity:
In Stock : 35383
Step5Bar-code shipping tag
SBR3U40S1FQ-7
  • Package / Case
    SOD-123F
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    180μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    490mV @ 3A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Output Current-Max
    3A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Current - Average Rectified (Io)
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    40V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    50A