  • SBRT05U20S3-7
SBRT05U20S3-7
advertisement
Manufacturer No:
SBRT05U20S3-7
HK JDW NO:
233-SBRT05U20S3-7
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
SBRT05U20S3-7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SBRT05U20S3-7
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    70μA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    400mV @ 500mA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Output Current-Max
    0.5A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    20V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    20V
  • Average Rectified Current
    500mA