  • SBRT20M60SP5-7
SBRT20M60SP5-7
advertisement
Manufacturer No:
SBRT20M60SP5-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SBRT20M60SP5-7
Package:
PowerDI™ 5
Datasheet:
SBRT20M60SP5-7
Step5Bar-code shipping tag
SBRT20M60SP5-7
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    PowerDI™ 5
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    95.991485mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TrenchSBR
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F3
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Super Barrier
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    180μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    570mV @ 20A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    520mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    45mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    320A