  • SBRT3M40SA-13
SBRT3M40SA-13
advertisement
Manufacturer No:
SBRT3M40SA-13
HK JDW NO:
233-SBRT3M40SA-13
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SBRT3M40SA-13
Description:
Super Barrier Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 530mV @ 3A -55°C~150°C 70μA @ 40V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-214AC, SMA Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
SBRT3M40SA-13
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Weight
    64.013223mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    TrenchSBR
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    70μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    530mV @ 3A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    3A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    460mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    20mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    70A