  • SBS50BLU
SBS50BLU
advertisement
Manufacturer No:
SBS50BLU
HK JDW NO:
95-SBS50BLU
Package:
Datasheet:
SBS50BLU
Description:
Heavy Duty Power Connectors SBS50 2P HOUSING ONLY, BLUE
Step5Bar-code shipping tag
SBS50BLU
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SBS50BLU.
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Material - Insulation
    Polycarbonate (PC)
  • Operating Temperature
    -20°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    SBS® 50
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Non-Gendered
  • Number of Positions
    2
  • Color
    Blue
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600V
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Spring Retention
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    2
  • Current Rating
    50A
  • UL Flammability Code
    94V-0