  • SBS50WHT#6
SBS50WHT#6
advertisement
Manufacturer No:
SBS50WHT#6
HK JDW NO:
95-SBS50WHT#6
Package:
Datasheet:
Description:
SBS50 CONN.#6 WHT. 600V 110A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SBS50WHT#6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Material - Insulation
    Polycarbonate (PC)
  • Mfr
    Anderson Power Products, Inc.
  • Operating Temperature
    -20°C ~ 105°C
  • Series
    SBS? 50
  • Connector Type
    Non-Gendered
  • Number of Positions
    2
  • Color
    White
  • Number of Rows
    1
  • Fastening Type
    Spring Retention
  • Contact Type
    Non-Gendered
  • Current Rating (Amps)
    50 A
  • Pitch
  • Row Spacing
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Termination
    Crimp
  • Stacking Direction
  • Features
  • Voltage Rating
    600 V