  • SC1566I5M2.5TRT
SC1566I5M2.5TRT
advertisement
Manufacturer No:
SC1566I5M2.5TRT
Manufacturer:
Semtech Corporation
HK JDW NO:
684-SC1566I5M2.5TRT
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Description:
Enable Fixed SC1566I PMIC TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 8010
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SC1566I5M2.5TRT
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    SC1566I
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    3A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    1.75mA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    35μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 3A
  • Dropout Voltage
    350mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.35V
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    3A
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Load Regulation-Max(%)
    0.4%