  • SC16C2550BIB48,157
SC16C2550BIB48,157
advertisement
Manufacturer No:
SC16C2550BIB48,157
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-SC16C2550BIB48,157
Package:
48-LQFP
Description:
3.3V V 1.6mm mm 7mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 7mm mm CMOS 48 260 48
Purchasing and Inquiry
SC16C2550BIB48,157 Overview
There is a cost-effective package 48-LQFP available.Transmission is carried out over 2, DUART channels.As for packaging, Tray is chosen.There is an uPs/uCs/Peripheral ICs type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL which is used for it.The configuration uses 48 terminations.In order for it to operate, a voltage of 3.3V must be provided.At present, this electronic part has a status of Obsolete.As a means of transferring data, there are 2 serial I/Os.UART can be mounted through a way of Surface Mount.During operation, the supply voltage is set to 2.5V 3.3V 5V.Electronic devices such as this are known as 48-pin integrated circuits.The clock frequency of this IC is measured at 80MHz.There are a number of similarities between this piece and most of the other pieces in the subcategory Serial IO/Communication Controllers.A maximum temperature of 85°C is possible for it to operate at.When power supplies of 2.5/5V are available, it is a reliable and efficient power supply for electronic designers.Furthermore, it is also capable of ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY.There is a default setting for the base part number of the part to be SC16C2550.A minimum of -40°C is required for operation.
SC16C2550BIB48,157 Features
2 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
Power supplies of 2.5/5V
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
SC16C2550BIB48,157 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. SC16C2550BIB48,157 UARTs applications.
  • Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
  • Telecommunication Network Routers
  • Domestic Applications
  • Cellular Data
  • Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
  • Wireless Infrared Data Communications Systems
  • Ethernet Network Routers
  • Battery Operated Electronics
  • Handheld Terminal
  • Handheld Terminals and Tablets
Step5Bar-code shipping tag
SC16C2550BIB48,157
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V 5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SC16C2550
  • Pin Count
    48
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    2, DUART
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Address Bus Width
    3
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    NO
  • External Data Bus Width
    8
  • Data Rate (Max)
    5Mbps
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Data Transfer Rate-Max
    0.625 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • FIFO's
    16 Byte
  • With Modem Control
    Yes
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm