  • SC16C550IN40
SC16C550IN40
advertisement
Manufacturer No:
SC16C550IN40
HK JDW NO:
568-SC16C550IN40
Package:
Datasheet:
Description:
5V V 4.7mm mm 15.24mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 52mm mm CMOS 40 245 40
Purchasing and Inquiry
SC16C550IN40 Overview
The type uPs/uCs/Peripheral ICs is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.There are 40 terminations used in its configuration.UART operates on 5V supply voltage.There are 1 serial I/Os working as a way for data communication.This electronic device is a type of 40-pin IC.The clock frequency of this IC is measured at 48MHz.Due to a series of similarities, it is included into the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.The 40 pins form the basis for its configuration.Temperatures up to 85°C are possible to operate it.Providing 2.53.3/5V power supplies is reliable and efficient for electronic designers.Moreover, it is also able to perform ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY.By maintaining a voltage lower than 5.5V, normal operation can be assured.Maintaining the supply voltage above 4.5V is crucial to ensuring normal operation.
SC16C550IN40 Features
1 serial I/Os
Clock frequency of 48MHz
Power supplies of 2.53.3/5V
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
SC16C550IN40 Applications
There are a lot of NXP Semiconductors / Freescale SC16C550IN40 UARTs applications.
  • Cellular Data
  • Cellular data devices
  • White goods
  • GPS Systems
  • GPS Devices
  • Telecommunication Network Routers
  • Communications equipment
  • Battery Operated Electronics
  • DTE for Modem Communication Systems
  • Portable and battery operated devices
Step5Bar-code shipping tag
SC16C550IN40
    NO
  • Number of Pins
    40
  • Number of Terminations
    40
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2.53.3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Clock Frequency
    48MHz
  • Data Rate
    3 Mbps
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Data Transfer Rate-Max
    0.375 MBps
  • Height Seated (Max)
    4.7mm
  • Length
    52mm
  • Width
    15.24mm