  • SC16C650AIA44,512
SC16C650AIA44,512
advertisement
Manufacturer No:
SC16C650AIA44,512
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-SC16C650AIA44,512
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
SC16C650AIA44,512
Description:
5V V 4.57mm mm 16.585mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 16.585mm mm CMOS 44 245 44
Purchasing and Inquiry
SC16C650AIA44,512 Overview
In order to make it more cost-effective, this product is also available in a package of 44-LCC (J-Lead).Transmission is done through 1, UART channels.Tube is adopted for packaging.Its uPs/uCs/Peripheral ICs type is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.As part of its configuration, it uses 44 terminations.The device operates at 5V voltage.At present, this electronic part has a status of Obsolete.Data is communicated via 1 serial I/Os.The mount can be accessed via the Surface Mount method.There is a voltage supply of 0 volts for the device.This device is an integrated circuit with 44 pins.48MHz is the clock frequency of this integrated circuit.Various similarities make it an appropriate candidate for inclusion in the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.Operating at 85°C is its maximum temperature limit.With power supplies of 2.5/5V, electronic designers can use it reliably and efficiently.In addition, it has the capability of performing ALSO OPERATES AT 2.5V MINIMUM SUPPLY.As a base part number, it is specified as SC16C650.The device can operate at a temperature of -40°C.
SC16C650AIA44,512 Features
1 serial I/Os
Clock frequency of 48MHz
Power supplies of 2.5/5V
ALSO OPERATES AT 2.5V MINIMUM SUPPLY
SC16C650AIA44,512 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. SC16C650AIA44,512 UARTs applications.
  • Ethernet Network Routers
  • Communications equipment
  • Telecommunication Network Routers
  • Multi-port RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Router C ontrol
  • Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
  • Handheld Terminals and Tablets
  • Cellular Phones DataPort
  • Multimedia Systems
  • Wireless Infrared Data Communications Systems
Step5Bar-code shipping tag
SC16C650AIA44,512
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Additional Feature
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V 3.3V 5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SC16C650
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J44
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    1, UART
  • Clock Frequency
    48MHz
    8
  • Data Rate (Max)
    3Mbps
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Data Transfer Rate-Max
    0.375 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • FIFO's
    32 Byte
  • With False Start Bit Detection
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    16.585mm
  • Width
    16.585mm