  • SC16C750IA44
SC16C750IA44
advertisement
Manufacturer No:
SC16C750IA44
HK JDW NO:
318-SC16C750IA44
Description:
5V V 4.57mm mm 16.585mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 16.585mm mm CMOS 44 245 44
Purchasing and Inquiry
SC16C750IA44 Overview
There is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL used as the type of uPS/uCs/peripheral ICs.A configuration of 44 terminations is used.The device operates at 5V voltage.There are 1 serial I/Os available for communication of data.UART is a type of 44-pin integrated circuUART.Its clock frequency is measured at 48MHz.UART is included under the subcategory of Serial IO/Communication Controllers as a result of a series of similarUARTies between UART and other similar entUARTies.The 44 pins form the basis for its configuration.Operating at 85°C is its maximum temperature limit.The use of 3.3/5V power supplies is efficient and reliable for electronic designers.In addition, it has the capability of performing ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY.At a minimum temperature of -40°C, it is capable of operating.In order to maintain normal operation, it is necessary to keep the supply voltage below 5.5V.When the supply voltage is kept above 4.5V, normal operation can be assured.
SC16C750IA44 Features
1 serial I/Os
Clock frequency of 48MHz
Power supplies of 3.3/5V
ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY
SC16C750IA44 Applications
There are a lot of NXP Semiconductors / Freescale SC16C750IA44 UARTs applications.
  • Factory Automation and Process Controls
  • Domestic Applications
  • Industrial computing
  • Router C ontrol
  • GPS Devices
  • Multimedia Systems
  • Portable and battery operated devices
  • Factory Automation
  • Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
  • Telecommunication Network Routers
Step5Bar-code shipping tag
SC16C750IA44
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    44
  • Number of Terminations
    44
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY
  • HTS Code
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    48MHz
  • Data Rate
    3 Mbps
  • Address Bus Width
    3
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Data Transfer Rate-Max
    0.375 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    16.585mm
  • Width
    16.585mm