  • SC16C754BIA68
SC16C754BIA68
advertisement
Manufacturer No:
SC16C754BIA68
HK JDW NO:
318-SC16C754BIA68
Package:
PLCC
Datasheet:
Description:
3.3V V Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) CMOS 68 245 68
Purchasing and Inquiry
SC16C754BIA68 Overview
The PLCC package is the most cost-effective.UART is possible to transmUART on 4 channels.SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used as its uPs/uCs/Peripheral ICs type.Configuration of this device involves 68 terminations.In order to operate it, a supply voltage of 3.3V is required.As a means of communicating data, there are 4 serial I/Os available.This device is an integrated circuit with 68 pins.Due to a series of similarities, it is included into the subcategory of Serial IO/Communication Controllers.UART is important to keep the operating temperature below -40°C to ensure a long working period.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed 85°C.The configuration relies on the 68 pins.The supply voltage should be kept below 5.5V to ensure reliability.By maintaining the supply voltage above 2.25V, reliability can be assured.To ensure its high efficiency, a voltage of 5V is provided as the supply voltage.Moreover, it is also able to perform ALSO OPERATES AT 2.5V OR 5V SUPPLY.
SC16C754BIA68 Features
4 serial I/Os
Operating supply voltage of 5V
ALSO OPERATES AT 2.5V OR 5V SUPPLY
SC16C754BIA68 Applications
There are a lot of NXP Semiconductors / Freescale SC16C754BIA68 UARTs applications.
  • Multi serial ports RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • Battery Operated Instruments
  • Portable Appliances
  • Multi-port RS-232/RS-422/RS-485 Cards
  • GPS Systems
  • Router C ontrol
  • Remote Access Servers
  • Multimedia Systems
  • Ethernet Network to Serial Ports
  • Network Management
Step5Bar-code shipping tag
SC16C754BIA68
  • Package / Case
    PLCC
  • Number of Pins
    68
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    68
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.25V
  • Nominal Supply Current
    6mA