  • SC16IS740IPW
SC16IS740IPW
advertisement
Manufacturer No:
SC16IS740IPW
HK JDW NO:
318-SC16IS740IPW
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
3.3V V 1.1mm mm 4.4mm mm 85°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 5mm mm CMOS 16 260 16
Purchasing and Inquiry
SC16IS740IPW Overview
Alternatively, UART can be purchased in the cost-effective TSSOP package.There is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL used as the type of uPS/uCs/peripheral ICs.In its configuration, 16 terminations are used.For its operation, a voltage of 3.3V is provided as the supply voltage.Data communication is handled by 1 serial I/Os.There are 16 pins on this electronic device.Its clock frequency is measured at 80MHz.UART has been grouped under the subcategory Serial IO/Communication Controllers on account of UARTs similarUARTies.16 pins are designed to form the basis of its configuration.A maximum temperature of 85°C is possible for it to operate at.Providing power supplies of 2.5/3.3V makes it reliable and efficient for electronic designers.Furthermore, CAN ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY can also be performed.Temperatures as low as -40°C are acceptable to it.By maintaining the supply voltage below 3.6V, normal operation can be assured.Maintaining the supply voltage above 3V is crucial to ensuring normal operation.
SC16IS740IPW Features
1 serial I/Os
Clock frequency of 80MHz
Power supplies of 2.5/3.3V
CAN ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY
SC16IS740IPW Applications
There are a lot of NXP Semiconductors / Freescale SC16IS740IPW UARTs applications.
  • Factory automation and process control
  • Portable Applications
  • Network Management
  • Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
  • Infrared Transceivers
  • Battery Operated Electronics
  • Router C ontrol
  • GPS Systems
  • Battery Operated Instruments
  • Wireless Infrared Data Communications Systems
Step5Bar-code shipping tag
SC16IS740IPW
  • Package / Case
    TSSOP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Subcategory
    Serial IO/Communication Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    80MHz
  • Data Rate
    5 Mbps
  • Address Bus Width
    2
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
  • Number of Serial I/Os
    1
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm