  • SC1808KKX7RTBB221
SC1808KKX7RTBB221
advertisement
Manufacturer No:
SC1808KKX7RTBB221
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-SC1808KKX7RTBB221
Package:
1808 (4520 Metric)
Datasheet:
SC1808KKX7RTBB221
Description:
SC 220pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.189Lx0.079W 4.80mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
SC1808KKX7RTBB221
    Select All
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2mm
  • Length
    4.8mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    X2, Y3
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1808 (4520 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SC
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.189Lx0.079W 4.80mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Safety
  • HTS Code
  • Capacitance
    220pF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    2mm
  • Voltage - Rated AC
    250V