  • SC18IS600IBS,128
SC18IS600IBS,128
advertisement
Manufacturer No:
SC18IS600IBS,128
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-SC18IS600IBS,128
Package:
24-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
SC18IS600IBS,128
Description:
2.4V~3.6V CMOS SPI Controllers Interface ICs QUAD SC18IS600 Controller 0.5mm 24-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
SC18IS600IBS,128 Overview
In the 24-VFQFN Exposed Pad package, you'll find it. Easy-to-carry Tape & Reel (TR)-shaped packaging. Regulating the temperature to -40°C~85°C is crucial to ensuring reliable operation. The device should work as long as it is powered by a 2.4V~3.6VV power source. As you can see, the terminations of the wire are in 24. SC18IS600 numbers are members of the family. A device that runs at 18MHz frequency will have a clock that runs at that frequency. Currently, 11mA is available. The component's power supply is set to 2.4/3.6V.
SC18IS600IBS,128 Features
18MHz clock frequency
SC18IS600IBS,128 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. SC18IS600IBS,128 Controllers Interface ICs applications.
  • Laptops
  • Car Cigarette Jack
  • Embedded Systems
  • PC Motherboards
  • Intelligent Instrumentation
  • Point-of-Sale Devices
  • Custom USB Devices
  • Notebook
  • Cameras
  • USB Type-C
Step5Bar-code shipping tag
SC18IS600IBS,128
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    24-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.4V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    SC18IS600
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N24
  • Function
    Controller
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    2.4/3.6V
  • Interface
    SPI
  • Clock Frequency
    18MHz
  • Current - Supply
    11mA
  • Protocol
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm