  • SCC2691AC1N24-S
SCC2691AC1N24-S
advertisement
Manufacturer No:
SCC2691AC1N24-S
HK JDW NO:
318-SCC2691AC1N24-S
Package:
PDIP
Datasheet:
SCC2691AC1N24-S
Description:
5V V 4.7mm mm 7.62mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 1 CMOS 24 NOT SPECIFIED 24
Purchasing and Inquiry
SCC2691AC1N24-S Overview
This product is available in a cost-effective package called PDIP.The transmission of information is carried out through 1 channels.Its uPs/uCs/Peripheral ICs use SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.In order to configure this device, 24 terminations are used.The device operates at 5V voltage.Data communication is handled by 1 serial I/Os.An IC with 24 pins is what this device is.The clock frequency of this IC is measured at 4MHz.To maintain normal work for a long time, the operating temperature should not exceed -40°C.The operating temperature should be in excess of 70°C to ensure the normal work for a long time.UART is possible to ensure reliabilUARTy by keeping the supply voltage below 5.5V.Reliability can be ensured when the supply voltage is kept above 4.5V.The supply voltage of 5V is provided for its high-efficiency operation.Transferring data is not possible with 1 I/Os.
SCC2691AC1N24-S Features
1 serial I/Os
Clock frequency of 4MHz
Operating supply voltage of 5V
1 I/Os
SCC2691AC1N24-S Applications
There are a lot of NXP Semiconductors / Freescale SCC2691AC1N24-S UARTs applications.
  • Battery Operated Instruments
  • Remote Access Servers
  • Cellular Phones DataPort
  • GPS Systems
  • Personal Digital Assistants
  • Factory Automation
  • Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
  • Point-of-Sale Systems
  • Gaming Terminals
  • Multimedia Systems
Step5Bar-code shipping tag
SCC2691AC1N24-S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Data Transfer Rate-Max
    0.0046875 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • Height Seated (Max)
    4.7mm
  • Width
    7.62mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    PDIP
  • Surface Mount
    NO
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    24
  • Terminal Finish
    TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Number of I/O
    1
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    4MHz