  • SCC2692AC1A44-T
SCC2692AC1A44-T
advertisement
Manufacturer No:
SCC2692AC1A44-T
HK JDW NO:
318-SCC2692AC1A44-T
Package:
Datasheet:
SCC2692AC1A44-T
Description:
5V V 4.57mm mm 16.5862mm mm 70°C °C Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 16.5862mm mm 15 CMOS 44 245 44
Purchasing and Inquiry
SCC2692AC1A44-T Overview
The type uPs/uCs/Peripheral ICs is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.In its configuration, 44 terminations are used.To operate it, 5V is provided as the supply voltage.In order to communicate data, there are 2 serial I/Os.This electronic device is a type of 44-pin IC.The clock frequency of this IC is measured at 3.6864MHz.A device's configuration is based on its 44 pins.Operating at 70°C is its maximum temperature limit.Keeping the supply voltage below 5.5V is crucial for normal operation.Universal asynchronous receiver-transmitter is possible to transfer data using 15 I/Os.Supply voltage must remain above 4.5V in order to ensure normal operation.10mA is an acceptable maximum supply current.
SCC2692AC1A44-T Features
2 serial I/Os
Clock frequency of 3.6864MHz
15 I/Os
SCC2692AC1A44-T Applications
There are a lot of NXP Semiconductors / Freescale SCC2692AC1A44-T UARTs applications.
  • Ethernet Network to Serial Ports
  • Personal Digital Assistants
  • GPS Systems
  • Battery Operated Electronics
  • Cellular Data
  • Wireless Infrared Data Communications Systems
  • Portable Appliances
  • Ethernet Network Routers
  • Cellular Phones DataPort
  • DTE for Modem Communication Systems
Step5Bar-code shipping tag
SCC2692AC1A44-T
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    44
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of I/O
    15
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
  • Clock Frequency
    3.6864MHz
  • Supply Current-Max
    10mA
  • Data Rate
    115 kbps
  • Address Bus Width
    4
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    8
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Data Transfer Rate-Max
    0.125 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT
  • Source Url Status Check Date
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ
  • Height Seated (Max)
    4.57mm
  • Length
    16.5862mm
  • Width
    16.5862mm