  • SCM143000
SCM143000
advertisement
Manufacturer No:
SCM143000
Manufacturer:
Amphenol PCD
HK JDW NO:
47-SCM143000
Package:
Datasheet:
SCM143000
Description:
0.200 5.08mm Black Tray Polyamide (PA), Nylon Through Hole Angled Screwless - Spring Cage, Tension Clamp 1 Levels 12-28 AWG SCM
Step5Bar-code shipping tag
SCM143000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Brass, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    14
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Contact Material - Plating
    Brass - Tin Plated
  • Clamp Material - Plating
    Steel, Stainless
  • Operating Temperature
    125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SCM
  • Published
    2012
  • Feature
    Interlocking (Side)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screwless
  • Color
    Black
  • Pitch
    0.200 5.08mm
  • Wire Gauge
    12-28 AWG
  • Voltage
    300V
  • Plating
    Steel
  • Number of Levels
    1
  • Current
    20A
  • Wire Gauge (Max)
    28 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    12 AWG