  • SCT-1250-300
SCT-1250-300
advertisement
Manufacturer No:
SCT-1250-300
Manufacturer:
Aim Dynamics
HK JDW NO:
22-SCT-1250-300
Package:
Module, Single Pass Through
Datasheet:
Description:
MAGNELAB SCT-1.25", 300A:333MV
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SCT-1250-300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Free Hanging
  • Package / Case
    Module, Single Pass Through
  • Mfr
    Aim Dynamics
  • Operating Temperature
    -20°C ~ 70°C
  • Series
    SCT
  • Voltage - Supply
    600V
  • Frequency
    50Hz ~ 400Hz
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Current - Supply (Max)
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Unidirectional
  • Accuracy
    ±1%
  • Response Time
  • Sensor Type
    Transformer w/Conditioning
  • Linearity
    ±1%
  • Sensitivity
  • For Measuring
    AC
  • Current - Sensing
    300A