  • SD1206S020S1R0
SD1206S020S1R0
advertisement
Manufacturer No:
SD1206S020S1R0
Manufacturer:
HK JDW NO:
66-SD1206S020S1R0
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
SD1206S020S1R0
Step5Bar-code shipping tag
SD1206S020S1R0
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    LOW POWER LOSS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Base Part Number
    SD1206S020S1R0
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    500mV @ 1A
  • Forward Current
    1A
  • Max Reverse Leakage Current
    200μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Max Surge Current
    20A
  • Output Current-Max
    1A
  • Current - Average Rectified (Io)
    1A DC
  • Forward Voltage
    500mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    20V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Peak Reverse Current
    200nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    20V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    20A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    20A