  • SD3110-6R8-R
SD3110-6R8-R
advertisement
Manufacturer No:
SD3110-6R8-R
Manufacturer:
Coiltronics
HK JDW NO:
6793-SD3110-6R8-R
Package:
1212
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SD3110-6R8-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1212
  • Weight
    453.59237mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Tolerance
    30%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    3.1mm
  • Current Rating
    540mA
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    6.8 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    580mA
  • Current - Saturation
    580mA
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    346mOhm
  • DC Current
    540mA
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    990.6μm
  • Length
    3.0988mm
  • Width
    3.0988mm