  • SDC36.TCT
SDC36.TCT
advertisement
Manufacturer No:
SDC36.TCT
Manufacturer:
Semtech Corporation
HK JDW NO:
684-SDC36.TCT
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Description:
ESD Suppressor TVS ±15KV 3-Pin SOT-23 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDC36.TCT
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SDC36.TCT.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT
  • Capacitance
    45pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Depth
    1.3mm
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Working Voltage
    33V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    5μA
  • Element Configuration
    Dual
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    4A 1.2/50μs
  • Clamping Voltage
    45V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    33V Max
  • Peak Pulse Current
    4A
  • Reverse Standoff Voltage
    33V
  • Peak Pulse Power
    200W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Bidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    45pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    36V
  • Length
    2.9mm