  • SDL-127-T-12
SDL-127-T-12
advertisement
Manufacturer No:
SDL-127-T-12
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-SDL-127-T-12
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 54 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
SDL-127-T-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Beryllium Copper
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Housing Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SDL
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    54
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Insulation Height
    0.095 2.41mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.095 2.41mm
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Housing Color
    Black
  • Height
    1.27mm
  • Length
    68.6mm
  • Width
    5.08mm