  • SDM03MT40-7-F
SDM03MT40-7-F
advertisement
Manufacturer No:
SDM03MT40-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SDM03MT40-7-F
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
SDM03MT40-7-F
Purchasing and Inquiry
SDM03MT40-7-F Overview
In the case of 370mV forward voltage, the device will operate.Array is capable of supporting a maximum output voltage of 0.03A.When the forward voltage is set to 30mA, this device will operate.Parts can be powered by currents of 30mA.Approximately 2pF farads of capacitance are present in this device.Powered by reverse voltage, this device has a peak voltage of 1μA.Electronic and electrical devices create heat (energy loss) as a result of their primary functions.
SDM03MT40-7-F Features
370mV forward voltage
a maximum output voltage of 0.03A
2pF farads
a peak voltage of 1μA
a reverse voltage peak of 1μA
SDM03MT40-7-F Applications
There are a lot of Diodes Incorporated SDM03MT40-7-F applications of rectifier diode array.
  • General Rectification
  • Battery chargers
  • Crowbar applications
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Rectifiers for UBS
  • Rectifier for drives applications
Step5Bar-code shipping tag
SDM03MT40-7-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    29.993795mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2pF
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Power Rating
    225mW
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    30mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SDM03MT40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    3
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 10V
  • Power Dissipation
    225mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    370mV @ 1mA
  • Forward Current
    30mA
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~125°C
  • Output Current-Max
    0.03A
  • Current - Average Rectified (Io)
    30mA DC
  • Forward Voltage
    370mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    30mA
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    200mA
  • Diode Configuration
    3 Independent
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    200mA
  • Reverse Test Voltage
    10V
  • Height
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.6mm