  • SDM03MT40A-7-F
SDM03MT40A-7-F
advertisement
Manufacturer No:
SDM03MT40A-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SDM03MT40A-7-F
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
SDM03MT40A-7-F
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDM03MT40A-7-F
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    29.993795mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Power Rating
    225mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SDM03MT40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    3
  • Power Dissipation-Max
    0.225W
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 10V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    370mV @ 1mA
  • Forward Current
    30mA
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~125°C
  • Output Current-Max
    0.03A
  • Current - Average Rectified (Io)
    30mA DC
  • Forward Voltage
    370mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    30mA
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    200mA
  • Diode Configuration
    3 Independent
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    200mA
  • Natural Thermal Resistance
    444 °C/W
  • Reverse Test Voltage
    10V
  • Height
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.6mm