  • SDM10P45-7-F
SDM10P45-7-F
advertisement
Manufacturer No:
SDM10P45-7-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SDM10P45-7-F
Package:
SOT-523
Datasheet:
SDM10P45-7-F
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDM10P45-7-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Capacitance
    6pF
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Power Rating
    120mW
  • Voltage - Rated DC
    45V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    1A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    SDM10P45
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Standard
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 10V
  • Output Current
    100mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    600mV @ 50mA
  • Forward Current
    100mA
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~125°C
  • Current - Average Rectified (Io)
    100mA DC
  • Forward Voltage
    600mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    100mA
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    45V
  • Capacitance @ Vr, F
    6pF @ 10V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    1A
  • Height
    750μm
  • Length
    1.6mm